Saygıdeğer Paleontoloji Stratigrafi Çalışma Grubu Üyeleri;

 

Uluslararası Katılımlı 22. Paleontoloji Stratigrafi Çalıştayı için artık geri sayım başladı.

 

28-30 Ekim 2021 tarihleri arasında, "Paleontolojide İstatistiksel Yöntemler" ana temasıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek çalıştayda sözlü bildirilerin

yer aldığı 6 oturum, Jeoloji Mühendisleri Odasının YouTube kanalı üzerinden canlı da izlenebilecek, her disiplinden bilim severin dikkatini çekeceğini

düşündüğümüz 4 davetli konuşmacı ve bir paleontologun gözünden 1 fotoğraf gösterisi yer alacak. 

 

Afiş ve programı aşağıdaki dosyalarda bulabilir, bölüm web sayfalarınızda ya da sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

 

Herkese iyi çalışmalar, sağlıklı güzel günler dileriz.

 

 

22.PÇG Yönetim Kurulu

 

 

22. Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı Program Kitapçığı

 

 

 ULUSLARASI KATILIMLI 22. PALEONTOLOJİ STRATİGRAFİ ÇALIŞTAYI 28-30 EKİM’DE DÜZENLENECEKTİR

Paleontoloji-Stratigrafi Çalışma Grubu`nun 1999 yılından beri aralıksız olarak gerçekleştirdiği Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştaylarının 22.si bu yıl uluslararası katılımlı olarak 28-30 Ekim 2021 tarihleri arasında TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası`nın katkılarıyla çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirilecektir.

"Paleontolojide İstatistiksel Yöntemler" ana temasıyla gerçekleşecek bu yıl ki çalıştayda başlıca konu başlıkları şöyle: "Biyostratigrafi, Paleoekoloji, Paleocoğrafya, Jeolojik Miras, Evrimsel Biyoloji, Evrimsel Antropoloji ve Biyoçeşitliliktir." Bu konuların dışında çalıştayda davetli konuşmalar ve fotoğraf gösterileri de yer alacaktır.

Çalıştaya 30 Eylül tarihine kadar bildiri özetlerinizi gönderebilirsiniz. Çalıştay Programı ilerleyen günlerde www.jmo.org.tr ve pcg.web.tr sayfalarında  yayımlanacaktır.

 

images/22 pcgafiş.jpg

 

 

 

PALEONTOLOJİ-STRATİGRAFİ GRUBU’NUN DEĞERLİ ÜYELERİ, SAYGIDEĞER BİLİM İNSANLARI;

Paleontoloji-Stratigrafi Çalışma Grubu Ekim 1999’dan itibaren hem Paleontoloji-Stratigrafi konularında çalışan Yerbilimcileri hem de paleo-antropoloji, evrimsel biyoloji, evrimsel psikoloji, paleocoğrafya, paleoekoloji, paleobiyoloji, deniz jeolojisi/biyolojisi, konularında çalışan diğer araştırmacıları bir araya getirme, bilgileri paylaştırma, tartıştırma ve olası multidisipliner çalışmaların önünü açma amacıyla her yıl düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bu konular popüler bilim diliyle tanıtılmakta, özgün bildirilerin yanı sıra Dünya’da çok merak edilen konular da yeni gelişmeler dikkate alınarak ilgilisine sözlü olarak aktarılmaktadır.

Aralık 2019’da tüm Dünya’yı etkisi alan “Pandemi” pek çok etkinliğin “çevrimiçi” yapılmasına neden olmuştur. Her ne kadar salgın bugünlerde "aşı" ile kontrol altına alınmaya çalışılsa da, tedbirli olmaya devam etmekte yarar olduğu düşünüldüğünden, yönetim kurulumuz bu sene de Çalıştayı "çevrimiçi" yapma kararı almıştır. Bu yıl 22. sini gerçekleştireceğimiz Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı (PÇG)  28-30 Ekim 2021 tarihleri arasında Jeoloji Mühendisleri Odası’nın desteğiyle yine WEBINAR (ZOOM) şeklinde yapılacaktır. Sözlü bildiri sunmak isteyen meslektaşlarımız ekli ÖZET/ABSTRACT formatına uygun olarak hazırlanmış bildiri özetlerini  en geç 10 Eylül 2021 tarihine kadar aşağıdaki elektronik posta adreslerinden birine gönderebilirler. Programda sıkışıklık yaratmamak için kişiler en fazla iki bildiri ile çalıştaya katılabilirler. Sadece dinleyici olarak katılmak isteyen meslektaşlarımızın duyurularımızı takip etmesi ve ilgili oturumlara dair Zoom, Id ve Şifre ya da link bilgilerini edinmeleri yeterlidir. Dinleyici sayı sınırlaması bulunmamaktadır.

Grup üyelerimizin bu elektronik postayı Çalıştay ile ilgilenebilecek herkese yönlendirmelerini rica ediyoruz. Grubumuza hala üye olmayan, ancak bize katılmak, birikimlerini paylaşmak ve etkinliklerimiz ile ilgili duyurularımızdan zamanında haberdar olmak isteyenler, ekli üyelik formunu doldurarak, aşağıdaki e-posta adreslerinden birine yollayabilirler.

22.Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı’nda özgün bildiriler, çağrılı konuşmalar ve popüler bilim söyleşileri ile ilgilenen tüm akademisyen, meslektaş, öğrenci ve bilim gönüllülerini çalıştayımızda görmeyi arzu eder, saygılar sunarız.

 

22. PÇG YÖNETİM KURULU

 

22. Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı Özet-Abstract Yazım Klavuzu

22. Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı Üyelik Formu

 

21. Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı Zoom Meeting Programı 30 Ekim (6.gün)

21. Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı 5. gün oturumları YouTube'da

21. Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı Zoom Meeting Programı 29 Ekim (5.gün)

21. Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı 4. gün oturumları YouTube'da

21. Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı 3. gün oturumları YouTube'da

21. Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı Zoom Meeting Programı 23 Ekim (4.gün)

21. Paleontoloji-stratigrafi Çalıştayı Zoom Meeting Programı 22 Ekim (3.gün)

21. Palentoloji-Stratigrafi Çalıştayı 2. Gün Oturumları YouTube'da

21. Palentoloji-Stratigrafi Çalıştayı 1. Gün Oturumları YouTube'da

21. Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı Zoom Meeting Programı 12 Ekim Cuma (2. gün)

21. PÇG

21. PÇG

 Paleontoloji Stratigrafi Çalışma Grubu’nun Değerli Üyeleri ve bilime katkı koyan tüm sosyal ve doğal bilimciler;

21. Paleontoloji Stratigrafi Çalıştayı, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası’nın desteği ile 15 Ekim-06 Kasım 2020 tarihleri arasında; Perşembe-Cuma günleri, saat 19.00-21.00 arasında ZOOM programı ile  “çevrimiçi” olarak gerçekleştirilecektir.  Bildiri Özleri Kitapçığı ile Katılım Sertifikaları Çalıştay bitiminin hemen ardından katılımcılara e-posta olarak gönderilecek, bildiri özleri kitapçığı aynı zamanda (http://www.pcg.web.tr/newweb/index.php/home) sayfasında ücretsiz erişime açılacaktır.

Program Kitapçığımızda çalıştayın gerçekleşeceği her güne ait ZOOM ID ve Şifrelerini bulabilirsiniz. Herhangi bir konuda teknik desteğe ihtiyaç duyarsanız, lütfen bizimle irtibat kurma konusunda tereddüt etmeyiniz.

15 Ekim’de canlı bağlantıda görüşmek üzere.

Hepinize saygılar sunarız.

21. PÇG Yönetim Kurulu

 

İrtibat e posta adresleri: Emine Şeker Zor: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

                                           Elvan Demirci     :Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir." target="_blank">Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir..tr


 

PÇG COVİD-19 DUYURUSU

Değerli PÇG üyeleri, Doğa ve Sosyal Bilimciler;

Aralık 2019’dan beri Dünya’da ve 10 Mart 2020’den beri Türkiye’de bulaşıcılığı oldukça yüksek olan covid-19 hastalığı ile mücadele içerisindeyiz. Bu süreçte, herkesin takip ettiği gibi, tüm kongre, sempozyum gibi toplantılar iptal edildi, milli eğitime bağlı okullar, üniversiteler uzaktan eğitim ile programlarını tamamlamaya çalıştı, pek çok kurum ve kuruluşta idari izinler verilerek hastalığın minimum düzeyde kalabilmesi için büyük çaba harcandı. Ancak Haziran ayının ortalarında olduğumuz bu günler gösterdi ki bize, covid-19 tehlikesi hala devam ediyor. Elbette, küçük bir olasılık da olsa sonbahar aylarında bu problemin büyük oranda çözülmüş olma ihtimali var. Ancak oldukça küçük olan bu ihtimale sığınarak yüzyüze bir çalıştay programı gerçekleştirip, PÇGnin değerli üyelerini ve diğer katılımcıları covid 19 hastalığıyla karşı karşıya getirmek çok da sağlıklı bir seçim görünmüyor.

 

Bu nedenle “Yönetim Kurulu” olarak daha önce 2-4 Ekim 2020’de Kahramanmaraş’ta yapmayı planladığımız 21. Paleontoloji Stratigrafi Çalıştayı’nı 15 Ekim - 15 Kasım 2020 tarihleri arasında (hafta bir ya da iki oturum şeklinde, günün belli saatleri içerisinde)  “21. PÇG PANDEMİ ÖZEL” başlığı altında JMO’nun desteğiyle “çevrimiçi” yapma kararı aldık. Bu bağlamda bildiri sunmak isteyen katılıcımları ekteki formu doldurmalarını rica ediyoruz. Gelen bildiriler “21. PÇG PANDEMİ ÖZEL” başlığı altında bilim kurulumuzca incelenecek ve gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra digital ortamda basılacaktır. 

21. PÇG katılım formu

20. Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı - Bildiri Özleri Kitabı

20. Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı - Bildiri Özü Formatı

20. Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı - Katılım Formu

20. Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı - 1. Duyurusu

19. Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı - Bildiri Özleri Kitabı

18. Paleontoloji-Stratigrafi Çalıştayı - Bildiri Özleri Kitabı

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Türkiye’de paleontoloji-stratigrafi çalışmalarını özendirmek,  meslektaşlar arasında iletişim ve işbirliğini arttırılmasını sağlamak, paleontoloji-stratigrafi eğitimi ve uygulamalarını geliştirmek, mesleki sorunları belirleyip çözüm yollarını araştırmak ve yeni teknik ve bilimsel gelişmeleri paylaşmak amacıyla, 29 Ekim 2000 tarihinde Alanya’da Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü ve TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından ortak düzenlenen I.Stratigrafi-Paleontoloji Workshop’unda (Çalıştayı’nda) kurulan Paleontoloji Çalışma Grubu’nun web sitesine hoşgeldiniz.